Здоровий спосіб життя, загартовування та повноцінне харчування важливі для здоров’я людини, але не достатні для захисту від інфекційних захворювань. Імунна система реагує на введену вакцину, виробляє імунітет проти інфекції і формує захист проти хвороби продовж 5-10 років, тому щеплення проводять як дітям так і дорослим.
В Україні щеплення проводять проти 10 захворювань. Вакцини що застосовуються в Україні, можуть бути одно або багатокомпонентними, тобто, після однієї ін’єкції ми отримуємо щеплення від 1-3 або 5 інфекцій.
Від яких хвороб ми отримуємо захист за календарем щеплень в Україні? Туберкульоз – бактеріальна інфекція яка найчастіше вражає легені, але може викликати захворювання кісток мозкових оболонок. Гепатит В – вірусна інфекція, що провокує захворювання печінки з дуже важкими наслідками. Дифтерія – токсична інфекція, що викликає утворення плівок слизової дихальних шляхів, від яких людина задихається. Правець – інфекція вражає нервову систему, виникають судоми які призводять до смертельних випадків. Кашлюк – інфекція викликає напади спазматичного кашлю, який порушує дихання аж до його зупинки, протягом 6 місяців. Поліомієліт – захворювання що вражає нервові клітини, які відповідають за рухи і викликає параліч. Це невиліковна хвороба. Епідемічний паротит – вірусна інфекція, яка вражає залози внутрішньої секреції, (слинну, підшлункову, яєчники та яєчка). Може викликати захворювання мозку та оболонок, безпліддя у чоловіків та викидні у вагітних. Кір – вірусна інфекція з високою інтоксикацією, висипами та ускладненнями у вигляді пневмонії або менінгіту. Краснуха – вірусна інфекція, яка відносно легко протікає у дітей, але у вагітних жінок може викликати викидні, а хвороба на початку вагітності може привести до вроджених вад у новонароджених (сліпота, вади серця, кінцівок). Гемофільна інфекція – провокує розвиток гнійного менінгіту.
Вакцинація захищає від інфекцій, запобігає тяжкому перебігу хвороби і виникненню ускладнень. Це найефективніший спосіб захисту від інфекційних захворювань. Отримати щеплення дітям та дорослому населенню можна у щеплювальних кабінетах амбулаторій за місцем проживання або перебування на медичному обліку.
Лариса Почтаренко,
заступник головного лікаря Роздільнянської ЦРЛ з охорони материнства та дитинства.